zachmurzenie umiarkowane
wtorek
Reklama
RDOŚ w Katowicach
Rzadki gatunek chrząszcza w rezerwacie “Stawiska”
30 września 2020 r. | 11:28
0

Pracownicy RDOŚ potwierdzili obecność pachnicy dębowej Osmoderma eremita w obszarze Natura 2000 Stawiska (powiat kłobucki). To rzadki gatunek chrząszcza, w naszym regionie potwierdzony tylko w kilku lokalizacjach.

W czasie wizji lokalnej pracownicy odnaleźli jeden egzemplarz chrząszcza w dorosłej postaci oraz kilka dębów ze śladami obecności pachnicy dębowej. Chodzi o charakterystyczne odchody larw pachnicy dębowej, znalezione u podstawy pni drzew.

Pachnica występuje wyłącznie w miejscach, w których znajduje się wystarczająco duża liczba starych drzew, będących jej siedliskiem. Zdarza się, że owad jest znajdowany nie tylko w lasach, ale również w alejach starych drzew.

Pachnica dębowa jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym. Jest ona również chroniona w ramach tzw. Dyrektywy Siedliskowej. To ze względu na nią Obszar Natura 2000 Stawiska został utworzony. Oprócz chrząszcza, w ramach Obszaru są również chronione całe siedliska przyrodnicze, takie jak grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny.

Stawiska są zlokalizowane tuż przy szosie z Parzymiechów do Działoszyna, stanowi enklawę lasów liściastych wśród otaczających go pól uprawnych i łąk. Jest to niewielki kompleks leśny, który stanowi również rezerwat przyrody „Stawiska”. W obszarze zidentyfikowano pomnikowe dęby szypułkowe o obwodach pni od prawie 4 do 7 metrów i w wieku od 200 do 530 lat.

Rezerwat Stawiska nie został udostępniony do ruchu pieszego. Obowiązuje w nim więc całkowity zakaz wstępu do rezerwatu. /RDOŚ w Katowicach/

RDOŚ w Katowicach

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *