zachmurzenie umiarkowane
20°
20°
czwartek
Reklama
“Fałszywi urzędnicy” w gminie Lipie
19 lipca 2023 r. | 10:11
0

Do Urzędu Gminy w Lipiu dotarła informacja, że nieznana młoda osoba przychodzi do domów mieszkańców Dankowa i podaje się za „pracownika urzędu marszałkowskiego”, rzekomo przeprowadzającego „kontrole kotła”. Mamy sprawdzoną informację, że żadne tego rodzaju kontrole nie były przez ten urząd zlecane.

Nikomu nie wiadomo, kim jest osoba, która w Dankowie podała się za pracownika urzędu marszałkowskiego i mówiła o potrzebie kontroli kotła. Urząd nie ma żadnych informacji, aby takie kontrole były zlecane na naszym terenie. Należy więc brać pod uwagę, że możemy tu mieć do czynienia z próbą oszustwa lub dostania się do domów mieszkańców osoby, która ma jakieś nieuczciwe zamiary.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas bądź telefonują, podając się za pracowników instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych.

Pamiętajmy, aby stosować się do podstawowych zasad:
- nie wpuszczamy nieznanej osoby do swojego domu,
- jeśli mamy wątpliwości przed wpuszczeniem osoby podającej się za pracownika jakiejś instytucji, sprawdźmy najpierw, czy dana instytucja wysłała tę osobę do naszego mieszkania – w tym celu żądajmy od tej osoby dokumentu (upoważnienia, legitymacji), zanotujmy dane tej osoby i zadzwońmy do instytucji, która ją wysłała, w celu potwierdzenia tożsamości tej osoby,
- nie pokazujemy zawartości swojego portfela osobie nieznanej,
- nie pokazujemy nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujemy wartościowe rzeczy.

W przypadku wystąpienia podobnych sytuacji zalecamy szczególną ostrożność i natychmiastowe sprawdzenie wiarygodności urzędnika, ponieważ może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Lokalne społeczności prosimy o informowanie o tego typu zagrożeniach sąsiadów, zwłaszcza osób starszych i mieszkających samotnie.

Dobrą praktyką jest zgłaszanie prób oszustwa Policji. /UG/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *